Za skrótem HDS kryje się hydrauliczny dźwig samochodowy, czyli pojazd ciężarowy z żurawiem przeładunkowym zamontowanym na nadwoziu. Działanie dźwigu umożliwia pompa hydrauliczna, wprawiana w ruch przez silnik benzynowy. Co istotne, podczas pracy żurawia samochód zabezpieczany jest za pomocą ciężkich podpór, które zapewniają stabilizację i umożliwiają bezpieczne przenoszenie wielotonowych ładunków.
Gdy chcemy skorzystać z transportu HDS, najczęściej wynajmujemy pojazd wraz z operatorem. Hydrauliczny dźwig samochodowy może być bowiem obsługiwany wyłącznie przez kierowcę o odpowiednich kwalifikacjach. Nie wystarczy prawo jazdy kategorii C. Trzeba jeszcze przejść specjalne badania lekarskie, a potem odbyć kurs i zdać egzamin. Dopiero wówczas otrzymać można zaświadczenie kwalifikacyjne od Urzędu Dozoru Technicznego.
Zastosowanie transportu HDS
Samochody z dźwigami hydraulicznymi służą przede wszystkim do przewozu towarów. Mogą one nie tylko dostarczyć ciężki ładunek z jednego miejsca w drugie, ale także dokonać załadunku i rozładunku. Żuraw jest w stanie unieść nawet 16 ton, możliwości są więc tutaj ogromne. A co najczęściej przewożą HDS-y? Wymienić tu możemy:
- kontenery – zarówno puste, jak i wypełnione towarem,
- materiały budowlane – takie jak kostka brukowa albo cegły,
- maszyny fabryczne – tokarki, frezarki i inne.
Hydrauliczne dźwigi samochodowe wykorzystywane są więc przez zakłady produkcyjne i hurtownie z różnych branż. Odgrywają też ważną rolę na placach budowy: szybko przeniosą palety z materiałami tam, gdzie będą potrzebne, także na wyższe kondygnacje budynku. Nie można również zapominać o tym, że HDS-y wykorzystywać mogą szeroką gamę zewnętrznych przystawek, dzięki którym zmienią się w koparkę zdolną do wykonania wykopu pod fundamenty albo ładowarkę z zamykaną łyżką do załadunku materiałów sypkich. Gdy natomiast zamontujemy kosz roboczy, możliwe będzie prowadzenie prac na wysokościach bez użycia rusztowania.